بلیچینگ دندان

 

 

زیبایی طرح لبخند با دندانهای زیبا ، لثه سالم و فک مرتب ایجاد می‌شود . زمانی که از لثه صحبت به میان می‌آید به این معناست که نباید در لثه هیچ گونه ناهنجاری شکلی و یا بیماری از قبیل عفونت وجود داشته باشد . فک ها نیز باید به طور موازی و رو در روی یکدیگر باشند . در این میان نقش دندان ها اهمیت بیشتری در زیبایی طرح لبخند ایفا می‌کند . دندان هاییکه نامرتب هستند باید به شکل منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند . اگر دندان ها پوسیده شده اند ، باید ترمیم شوند . اما زمانی که رنگ آنها تیره شده نیز می‌توان با استفاده از روش بیلچینگ آنها را درخشان و سفید کرد . 

بد رنگ بودن دندان ها یکی از مشکلات رایج بیشتر مراجعین به دندانپزشکی است . این امر حتی در کسانی که تصور می‌کنند دندان های آنها سفید و معمولی است ، ضرورت دارد ، زیرا رنگدانه های مواد غذایی به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها می‌شود . در مواردی که دندان های بیمار به دلایل ژنتیکی و یا مصرف برخی داروها به طور حاد بدرنگ شده اند و زیبایی او را تحت تاثیر منفی قرار داده اند ، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند .

جهت حصول نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که این امر در موفقیت بسیار مهم است زیرا که متناسب با علت روش درمانی متمایز می شود . سفید کردن دندان ، بلیچینگ دندان یا بصورت داخلی یا خارجی صورت میگیرد. روش در پیش گرفته دندانپزشک نباید منجر به حساسیت دندان بیمار شود.

ماده اصلی در سفید کردن دندان بلیچینگ دندان در دندانپزشکی پراکسید هیدروژن بوده که منجر به اکسیده شدن رنگدانه های روی دندان و سفید شدن دندان می شود.

بلیچینگ دندان و روش های مختلف بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ به دو روش کلی داخل مطب و در خانه انجام می‌شود

در نوع داخل مطب معمولا از غلظت‌های بالای ماده سفید کننده استفاده می‌شود که همین امر لزوم ایزولاسیون مناسب و محافظت از نسوج نرم دهانی و صورتی را به دنبال دارد . این ماده سوزاننده است و می‌تواند باعث آسیب این نسوج شود . روش داخل مطب به طور معمول در سه چهار جلسه با فاصله یک هفته تاثیر عمده خود را می‌گذارد.

در روش بلیچینگ در خانه ، بعد از اینکه دندان‌پزشک قالب دندان‌ها را می‌گیرد ، وسیله‌ای ساخته می‌شود که به آن تری بلیچینگ می‌گوییم . این وسیله به شکل دندان‌ها و شفاف است . بیمار باید هر شب یا هر روز طبق دستور ، ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار دهد و تری را روی دندان‌ها بگذارد . به طور معمول و در بیشتر افراد ، زمان لازم جهت سفیدشدن دندان‌ ها دو هفته تا شش هفته است . هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان ، این مدت زمان بیشتر باشد .

تاثیر نظارت دندانپزشک بر سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها با تری‌های مخصوص سفارشی تهیه شده در دندانپزشکی نسبت به استفاده از فراورده‌های آماده مزایایی دارد . نخست این که دندانپزشک ابتدا دهان و دندان‌ها را معاینه می‌کند ، شرح حال را بررسی می‌کند تا علت تغییر رنگ دندان‌ها را تعیین کند و با توجه به نوع لکه‌ها و تعداد ، نوع و موقعیت ترمیم‌ها تشخیص دهد که آیا بلیچینگ دندان درمان مناسبی محسوب می‌شود یا خیر . به علاوه چون تری به صورت سفارشی تهیه می‌شود کاملاً اندازه دندان‌ها خواهد بود و دندانپزشک بر پیشرفت درمان نظارت دارد . حال آن که در صورت استفاده از محصولات آماده خودتان تنها خواهید بود .