پروتز دندان

 

 

پروتز دندان ، همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان می باشد . پروتز ها انواع مختلفی دارند ، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی کامل یک دندان مورد استفاده است که این نوع پروتزها همان دندان مصنوعی هستند . پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان به منظور زیبایی و همچنین برای درمان بیمار توسط دندانپزشک استفاده می شود . افرادی که هنگام گاز گرفتن چیزی با مشکل مواجه می شوند و همچنین به دلیل نداشتن یک دندان یا ظاهر جسمانی نامناسبی که به خاطر نداشتن دندان پیدا کرده اند ، از دیگران خجالت می کشند، نیاز به پروتز دندان خود دارند. در چنین شرایطی دندانپزشک با تعویض کردن دندان و سفید کردن آن ( که اصطلاحا به آن بلیچینگ گفته می شود ) باعث زیبا شدن دندان فرد می شود .

انواع پروتز دندان :

برای جایگزینی دندان از دست رفته سه نوع پروتز دندان وجود دارد : پروتز دندانی ثابت ، پروتز دندانی متحرک ، ایمپلنت دندان

پروتز دندانی ثابت :

پروتز دندان ثابت در بین مردم با عنوان روکش دندان مرسوم می باشد . این نوع پروتز خود به دو نوع تقسیم می شود:

  • روکش دندان تک واحدی
  •  بریج دندان

پروتز دندانی متحرک :

در برخی موارد فرد نمی تواند از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کند ، در این صورت از پروتزهای متحرک برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می شود. این نوع پروتز به سه دسته تقسیم می شود :

  • پروتز دندانی پارسیل
  •  پروتز کامل دندان یا دسته دندان

پروتز ثابت دندان

پروتزی که با چسب های مخصوص به دندان و یا دندان های پایه ثابت می شود پروتز ثابت می گویند . برای گذاشتن این پروتز به بریج یا همان پل و روکش نیاز داریم . به این صورت که پس از تراشیدن دندان روکش بر روی دندان گذاشته شده و بریج بر روی دندان های پایه کناری سوار می شود . اگر بخواهیم به شرح ساده تر بریج بپردازیم می توان گفت زمانی که یک و یا حتی چند دندان به دلایل مختلفی آسیب دیده باشد برای ترمیم آن از بریج استفاده می شود به این صورت که از دندان های کناری دندان های از بین رفته استفاده می شود برای مثال اگر بیماری دندان هفت خود را از دست داده باشد با استفاده از به کار گیری دندان های شش و هشت به عنوان پایه ، دندان هفت اصلاح می شود در ابتدا دندان های شش و هشت تراشیده شده و سپس بخش میانی که به آن بریج می گویند نقش یک جایگزین دندان را بازی می کند.

پروتز متحرک دندان

پروتز های متحرک خود به دو دسته پاراسل و کامل تقسیم بندی می شود . برای توضیح  پروتز پاراسل می توان گفت :
پاراسل حاوی چند دندان که به یک پایه پلاستیکی که شبیه به لثه است ، متصل شده است این چند دندان با یک اسکلت فلزی به یکدیگر وصل شده اند ،متخصص می تواند پروتز پاراسل را با گیره های فلزی به دندان های طبیعی بیمار متصل کند این اتصالات به وضوح دیده نشده و از لحاظ زیبایی اختلالی ایجاد نمی کند .در نهایت برای اینکه  پروتز پاراسل با دندان های طبیعی هماهنگی بهتری داشته باشد از روکش بر روی آنها استفاده می شود.

پروتز کامل دندان

پروتز های کامل به دو نوع فوری و معمولی وجود دارند که پروتز های فوری را پس از کشیدن همه دندان هایی که در دهان وجود دارد بلافاصله قرار می دهند . دندان پزشک از قبل با اندازه گیری های لازم قالب دهان بیمار را  فراهم کرده است . در این روش بیمار حتی مدت زمان اندکی هم بی دندانی را تحمل نمی کند چون  ممکن است لثه ها و استخوان ها بعد از کشیدن دندان ها تحلیل پیدا کنند شاید بیمار به ترمیم احتیاج داشته باشد .اما در پروتز های کامل معمولی بعد از کشیدن دندان ها  و پس از گذشت شش تا هشت هفته و بهبودی بافت ها پروتز در دهان بیمار قرار داده می شود .