کامپوزیت دندان

 

در چند دهه اخیر مواد ترمیمی دندانپزشکی تحولات گسترده‌ ای پیدا کرده ‌اند . امروزه اکثر بیماران می‌توانند از ترمیم‌های هم رنگ دندان استفاده کنند . این مواد ترمیمی نه تنها از نظر زیبایی بسیار قابل قبول هستند ، بلکه از نظر دوام و استحکام نیز پیشرفت بسیاری داشته است . کامپوزیت دندان ها یک نقطه عطف در دندانپزشکی و بخصوص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی بود . یکی از روش های موجود برای اصلاح طرح لبخند استفاده از کامپوزیت دندان می باشد . این روش با نام های دیگری مانند  ونیر کامپوزیت و یا لمینیت کامپوزیت نیز شناخته می شوند .

داشتن لبخند و دندان های زیبا آرزوی هر فردی می باشد که در دنیای مدرن امروز دانش بشری به حدی رسیده است که به راحتی و با استفاده از کامپوزیت ها ، لبخند منحصر بفردی برای شما ایجاد می کند . استفاده از کامپوزیت ها در دندانپزشکی زیبایی رواج یافته است و در زیباسازی لبخند برتر استفاده می شود . 

کامپوزیت ونیر لایه ای از مواد رنگ دندان است که روی دندانها برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود . ونیر به صورت direct یا مستقیم و Indirect یا غیر مستقیم وجود دارد . ونیرهای direct را می‌توان طی یک جلسه در مطب با افزدون کامپوزیت وینر به دندان استفاده کرد . زمانی که تعداد کمی از دندان ها را بخواهیم ونیر کنیم تا زمانی که تمام سطح نیشال دندان معیوب نباشد از روش ونیر مستقیم استفاده می کنیم . این روش بسیار وقت گیر بوده و کاملاً به هنر و تکنیک دندانپزشک بستگی دارد .

ونیرها زمانی کاربرد دارد که در دندان های بیمار دیاسیتی ، هیپوپلازی دندان های دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری – آبی ، لکه های سفید رنگ و موضعی  white spot، تغییر رنگ های داخلی کاربرد دارد .  دندانها باید یکی یکی ونیر شوند .

در درمان بعضی خدمات دندانپزشکی مثل ترمیم پوسیدگی های دندان های کوچک ، تغییر شکل و فرم دندان در شرایط ویژه ، بستن فواصل بین دندانی کوچک ،کامپوزیت انتخاب اول است و تقریبا جایگزینی ندارد .
اما در مورد ترمیم های وسیع پوسیدگی ، دندانپزشکی زیبائی کامپوزیت با سایر مواد دندانی مقایسه می شود و دندانپزشک می بایست در تشخیص و طرح درمان خود به فاکتورهای متعددی توجه نماید . مثلا در دندانپزشکی زیبائی یکی از پرکاربردترین خدمات ونیرهای زیبائی از جنس چینی یا کامپوزیت است که به آنها پرسلن لامینیت ونیر ( لامینیت دندان ) و کامپوزیت ونیر می گویند یا در ترمیم های وسیع ناشی از پوسیدگی دندان در دندانهای آسیا کامپوزیت با آمالگام مقایسه می شود که دندانپزشک با توجه به شرایط  محیط دندان بیمار تصمیم می گیرد که کدام ماده را انتخاب نماید .

روش انجام کامپوزیت ونیر

این درمان بطور کامل در مطب انجام مى شود و نیاز به قالبگیرى و لابراتوار ندارد . در واقع کامپوزیت دندان یک ماده خمیرى شکل است که توسط دندانپزشک روى سطح بیرونى دندان قرار گرفته و فرم داده مى شود و سپس توسط تابش نور در طول موج خاصى سخت و به دندان چسبانده مى شود تا مشکلات ظاهرى دندان اصلاح گردد.

لایه کامپوزیتی که روى دندان قرار مى گیرد ، بسیار نازک و ظریف است و لذا لازم نیست براى جبران ضخامت آن ، سطح بیرونى دندان تراشیده شود.

این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش ممکن و یا بدون تراش دندان انجام مى گردد. در ضمن این درمان در طى یک جلسه قابل انجام است.

از آنجا که لایه کامپوزیت ونیر توسط چسب هاى مخصوص کاملا به سطح دندان باند مى شود لذا استحکام زیادى پیدا مى کند و براحتى نمى شکند . البته بایست بعد از درمان مراقب جویدن اجسام خیلى سخت بود .

امروزه زیباسازى دندان ها بسیار مورد توجه و علاقه قرار گرفته زیرا زیبایى دندان نقش مهمى در بهبود ظاهر و بالابردن حس اعتماد بنفس افراد دارد و یکى از روش هاى درمانى دندانپزشکى بمنظور زیباسازى دندان ها و اصلاح طرح لبخند ، روش کامپوزیت ونیر است .

همانطور که گفته شد در این روش پس از تمیز کردن و آماده سازى سطح دندان ، ماده خمیرى کامپوزیت دندان روى سطح بیرونى دندان فرم داده مى شود و توسط نور مخصوصى سخت و به دندان چسبانده مى شود . این لایه بطور دایمى به سطح دندان چسبانده مى شود و لذا این روش یک درمان دایمى محسوب مى شود .