ایمپلنت دندان یک‌ روزه چیست؟

سن مناسب ارتودنسی دندان
سن مناسب ارتودنسی دندان
ژوئن 16, 2021
عوارض کامپوزیت دندان
عوارض کامپوزیت دندان
ژوئن 20, 2021
نمایش همه
ایمپلنت دندان یک روزه

ممکن است شما اصطلاح “ایمپلنت دندان یک روزه” را در رادیو یا تلویزیون شنیده باشید و از خود پرسیده‌اید که آیا همچین چیزی ممکن است؟ بسیاری از افراد از شنیدن این موضوع تعجب می‌کنند و درمورد آن تردید دارند. ظاهرا اینطور به نظر می رسد که تهیه یک دست دندان جدید آن هم فقط در یک روز تقریباً غیرممکن باشد.

اما پس از صحبت با متخصصان ایمپلنت و جراحان دندان متوجه خواهید شد که واقعا این کار امکانپذیر است و شاید بتوان نام آن را جادوگری در دندانپزشکی گذاشت! با ایمپلنت دندان یک روزه، شما در روز جراحی، با دندان های جدید مطب دندانپزشک را ترک خواهید کرد. در واقع در این روش در همان روز جراحی، تاج دندان‌ بر روی پایه‌های ایمپلنت‌ قرار خواهد گرفت.

 

ایمپلنت دندان یک روزه


ایمپلنت دندان یک روزه


بیمارانی که دندان‌های خود را از دست می دهند، مایلند هرچه سریعتر جای خالی آنها را پر نمایند. ایمپلنت دندان راه حل بسیار مناسبی برای این بیماران است. در حال حاضر بسیاری از دندانپزشکان با استفاده از تکنیک های پیشرفته، ایمپلنت دندان یک روزه انجام می دهند. در این روش ایمپلنت‌ها به‌گونه‌ای قرار می‌گیرند که طول دوره درمان حرکت نکنند.

ایمپلنت ها بلافاصله پس از جراحی در استخوان فک قرار داده می‌شوند، اما هنوز هم باید به استخوان جوش بخورند. حتی کوچکترین حرکتی نیز می تواند در این روند اختلال ایجاد کند. در این روش ایمپلنت ها توسط پل‌ها در جای خود قفل می‌شوند تا به هیچ عنوان از جای خود حرکت نکنند.


همانطور که در بالا گفته شد، با ایمپلنت های دندان یک روزه می توان کل فرآیند ایمپلنت را در کمتر از یک روز انجام داد. بهبودی در این روش نیز تقریباً فوری است. نتیجه آن نیز ظاهر، احساس و عملکردی مشابه دندان‌های واقعی دارد.


ایمپلنت های یک روزه یکی از کم هزینه ‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای جایگزینی دندانهای از دست رفته است. در این روش پیچ های تیتانیوم، به نام “ایمپلنت”، با جراحی به استخوان فک وارد می شوند. تاج دندان معمولا در مرحله دوم جراحی و پس از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک، روی ایمپلنت‌ها قرار می‌گیرند اما در ایمپلنت های دندان یک روزه، تمام این کارها در یک روز انجام می‌شود.

بهترین مرکز ایمپلنت دندان در شهرک غرب


اگرچه این روش درمانی ایده آل به نظر می رسد، اما بدون اشکال نیست. بیایید نگاهی به مزایا و معایب آن بیاندازیم.مراحل کاشت ایمپلنت یک روزه چگونه است؟


اولین قدم برای ایمپلنت یک روزه، بررسی کامل دندان ها، استخوان ها و لثه ها است. به همین منظور دندانپزشک کار خود را با گرفتن سی تی اسکن سه بعدی از دندان شروع می شود. این اسکن به او کمک می کند تا متراکم ترین مناطق استخوان در فک را پیدا کند و جای مناسب برای ایمپلنت را مشخص نماید.

 

کاشت ایمپلنت یک روزه


سپس دندانپزشک با استفاده از نرم افزار، جای دقیق ایمپلنت‎ها را مشخص می‌کند. کشیدن دندان در صورت لزوم نیز در این مرحله انجام می‌گیرد. در صورت کشیدن دندان، پزشک پایه ایمپلنت را در حفره کوچکی که در اثر کشیدن دندان باقی مانده است، جایگزاری می‌کند.
سپس دندانپزشک تاج دندان را روی پایه ایمپلنت‌ها قرار می دهد. ایمپلنت ها و تاج دندان ها به گونه ای ساخته می شوند که دقیقاً روی هم قرار بگیرند، بنابراین هیچ فاصله ای بین ایمپلنت ها و تاج دندان‌ها وجود ندارد تا غذا در آن جمع شود.


آیا ایمپلنت‌های دندانی فوری را می‌توان همزمان با عمل پیوند استخوان کاشت؟


اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نیست یا خیلی نرم است، ممکن است قبل از انجام ایمپلنت، به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. پیوند استخوان به این دلیل صورت می‌گیرد که در اثر فشار زیاد جویدن غذا، استخوان فک بتواند به خوبی از پایه ایمپلنت محافظت نماید.


ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوندی به اندازه کافی رشد کند تا بتواند از ایمپلنت دندان‌ها پشتیبانی نماید. اگر دهان شما به پیوند استخوان جزئی نیاز داشته باشد، می توان همزمان با جراحی ایمپلنت، کاشت استخوان را نیز انجام داد.
اگر کاشت استخوان همراه با ایمپلنت انجام گیرد، به جای تاج دندان، پزشک از پوشش ایمپلنت سفارشی استفاده می کند تا در حین بهبودی کاملا از ایمپلنت‌ها محافظت نماید. این پوشش سفارشی اگرچه برای گاز زدن و جویدن مناسب نیست، اما کاملا شبیه دندان‌های طبیعی است.

طول عمر ایمپلنت دندان


آیا می‌توان عمل لیفت سینوس و کاشت فوری را با هم انجام داد؟


لیفت سینوس روشی است که قرار دادن ایمپلنت را آسان می کند. برخی از بیمارانی که به ایمپلنت دندان احتیاج دارند اما از استخوان کافی برای جایگزاری پایه ایمپلنت برخوردار نیستند؛ با عمل لیفت سینوس می توانید پشتیبانی مورد نیاز برای ایمپلنت‌ها را ایجاد کنند.

این روش باعث افزایش مقدار استخوان در ناحیه عقب فک بالا برای کاشت دندان می شود و یکی از متداول ترین روش های کاشت استخوان برای بیماران است. طول دوره درمان برای بیمارانی که عمل لیفت سینوس انجام داده‌اند حدود ۲ الی ۴ ماه است. اما در مواردی که استخوان فک بیمار دارای پایداری کافی باشد، می‌توان لیفت سینوس را همزمان با ایمپلنت دندان انجام داد.

 

ایمپلنت دندان یک روزه در مقابل ایمپلنت های سنتی

 

 ایمپلنت یک روزه در مقابل ایمپلنت های سنتی


ایمپلنت دندان یک روزه در مقایسه با ایمپلنت سنتی بسیار متفاوت است. برخلاف ایمپلنت سنتی که ممکن است چندین ماه طول بکشد، ایمپلنت یک روزه تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک انجام خواهد شد. در ایمپلنت‌ سنتی که ۵-۱۰ ماه ممکن است طول بکشد:


• ریشه دندان بیرون آورده شده و باید ۲-۴ ماه صبر کنید تا جای آن بهبود یابد.
• با جراحی پایه ایمپلنت را به جای ریشه دندان قرار می‌دهند. پس از آن شما باید ۳-۶ ماه صبر کنید تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد.
• سپس تاج دندان بر روی پایه ایمپلنت قرار خواهد گرفت.


ایمپلنت دندان یک روزه بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. در معاینه اولیه دندانپزشک بررسی خواهد کرد که آیا شما واجد شرایط برای ایمپلنت یک روزه هستید یا خیر و در صورت تایید دندانپزشک، جراحی صورت خواهد گرفت. در واقع در این روش شما تنها یکبار به دندانپزشک مراجعه می‌کنید و بدین ترتیب دیگر مجبور به گذراندن مراحل استخوان‌سازی، روند ترمیم زخم و ماه‌ها انتظار نخواهید بود.

انواع ایمپلنت دندان


مزایای ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟


در حال حاضر میزان موفقیت ایمپلنت‌های یک روزه در حال افزایش است. طبق مطالعات صورت گرفته میزان موفقیت ایمپلنت های یک روزه در مقابل ایمپلنت های معمولی تقریبا برابر است. در صورت موفقیت، این روش درمانی سطح بالایی از رضایت بیمار را فراهم می کند؛ زیرا آنها می توانند جراحی ایمپلنت و دندانهای جدید خود را در یک روز دریافت کنند. این روش درمانی برای افرادی که می ترسند برای مدتی بدون دندان باشند، بسیار جذاب است. بیماران می توانند در طی روند بهبودی، با کمترین اختلال در زندگی روزمره، با راحتی نسبی غذا بخورند و صحبت کنند. تکنیک هایی که برای ایمپلنت دندان یک روزه استفاده می شود کاملاً آزمایش شده و مطمئن است.


از دیگر مزایای این نوع ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• ترمیم فوری است و بیمار با دهانی پر از دندان مطب را ترک می کند.
• ایمپلنت بهتر با استخوان پیوند می‌خورد.
• بافت های نرم دهان و لثه ها با سرعت بیشتری بهبود می یابند و احتمال عقب نشینی آنها کمتر است.
• به روند درمان کمک می شود؛ زیرا ایمپلنت ها آلودگی ها را از حفره دندان کشیده شده دور می کنند.
• با جراحی کمتر، مراحل ایمپلنت سریعتر انجام می‌شود و با قرار دادن سریع تاج دندان روی ایمپلنت‌ها، بیمار دیگر نگران ظاهر دهان خود پس از جراحی ایمپلنت نخواهد بود.
• نتایج فوری است و فقط به یکبار حضور نزد دندانپزشک نیازدارد.
• کاملا مانند دندان های طبیعی به نظر می‌رسند.
• می تواند چین و چروک های ناشی از ریزش صورت به دلیل از دست دادن استخوان را کاهش دهد.
• حساسیت به سرما و گرما را از بین می‌برد.
• از نظر جسمی کمتر باعث تخریب استخوان فک و بافت اطراف آن می شود.
• نیاز به پیوند استخوان را از بین می برد.
• ناراحتی بیمار را کاهش می دهد.
• وقفه کمتری در انجام فعالیت های عادی ایجاد می‌کند.
• زمان بهبودی کوتاه‌تر است و اغلب افراد در همان روز بهبود میابند.
• عوارض کمتری دارد.
• درمانی مقرون به صرفه است.
• یک راه حل دائمی برای دندان‌های از دست رفته می‌باشد.

ایمپلنت بدون دردمعایب ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

 

ایمپلنت چیست ؟


ایمپلنت دندان یک روزه نمی تواند میانبری ایجاد کند که روند پیوند استخوان با پایه ایمپلنت را دور بزند. این روند باید طی شود و نمی توان در آن عجله کرد؛ زیرا بدن برای تولید سلول های استخوانی جدیدی که پایه ایمپلنت را در محل خود محکم نگه دارند، به زمان نیاز دارد. این روند ممکن است بین سه تا شش ماه طول بکشد. در طول این مدت، لازم است بیماران از یک رژیم غذایی ملایم پیروی کنند و از مصرف غذاهای سخت یا ترد مانند هویج یا بادام پرهیز نمایند. عدم رعایت رژیم غذایی مناسب ممکن است باعث حرکت ایمپلنت ها گردد و خطر شکست ایمپلنت را افزایش دهد.


در ادامه برخی دیگر از معایب این روش را بیان خواهیم کرد:


• برخی شواهد نشان داده‌اند که ایمپلنت های یک روزه بیشتر از ایمپلنت‌های سنتی شکست می خورند.
• مطالعات نشان داده‌اند که در ایمپلنت های یک روزه امکان از دست دادن استخوان فک بیشتر است که می تواند منجر به شل شدن و افتادن ایمپلنت گردند.
• همچنین مشخص شده است که تورم و ناراحتی پس از جراحی در ایمپلنت یک روزه، در مقایسه با ایمپلنت‌های معمولی بیشتر است.
• هرچند برای ایمپلنت یک روزه تنها یکبار به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کنید، اما باید زمان طولانی‌تری را روی صندلی دندانپزشکی بگذرانید.


چه کسانی کاندیدای ایمپلنت دندان یک روزه هستند؟


حقیقت این است که تمام افرادی که مایل به انجام ایمپلنت یک روزه هستند، نمی‌توانند آن را انجام دهند. یک بیمار ایده آل برای ایمپلنت یک روزه باید:

بهترین مرکز ایمپلنت دندان

• کاملا سالم باشد.
• غیر سیگاری باشد یا قبل از اقدام برای ایمپلنت سیگار را ترک کرده باشد.


اگر بیماری ویژگی‌های زیر را داشته باشد، نمی‌تواند کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت یک روزه باشد:

 

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند


• بیماری لثه
• بهداشت دهان و دندان ضعیف
• بیماری مزمن
• دندان قروچه
• وضعیت استخوان فک نیز بسیار مهم است. استخوان فک نباید خیلی نازک و نرم تا بتوان روی آن بدون پیوند استخوان ایمپلنت انجام داد.


تصمیم گیری در مورد هر درمان پزشکی می تواند استرس زا باشد. هنگام مواجهه با مشکلات دندانپزشکی، گزینه های موجود ممکن است گیج کننده باشند. وقتی کسی دندان خود را از دست می دهد، به اطلاعات نیاز دارد تا بتواند از میان گزینه های موجود بهترینشان را انتخاب کند. ایمپلنت های دندان یک روزه نیز می‌تواند انتخاب اصلی بیمارانی باشد که به دنبال راه حل فوری برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته‌شان هستند.


به طور کلی هر چیزی دارای فواید و اشکالاتی است. ایمپلنت دندان یک روزه نیز از این قائده مستثنی نیست. بنابراین بهتر است قبل از انجام این نوع ایمپلنت، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا ببینید که آیا شما کاندید مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر.

 

دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر عضو سازمان رسمی نظام پزشکی کشور، عضو انجمن دندانپزشکان ایران، رتبه پنجم آزمون جامع دندانپزشکی کشور سال ۱۳۷۱، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Astra کشور سوئد، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Zimmer کشور آمریکا، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Horisons آمریکا و دارای تجربه ۲۵ سال درمان بالینی در ایران و خارج از کشور هستند. 🏥 آدرس مطب : سعادت آباد ، میدان کاج ، ابتدای خیابان بهزاد ، ساختمان ارس ، پلاک۴ ، طبقه۴ 📞 شماره تماس مطب : ۰۲۱۲۲۰۸۹۰۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *