دندان خرگوشی

متخصص-ایمپلنت-دندان-سعادت-آباد
متخصص ایمپلنت دندان در سعادت آباد
جولای 9, 2021
ایمپلنت تیتانیوم یا ایمپلنت زیرکونیا
ایمپلنت زیرکونیا بهتر است یا ایمپلنت تیتانیوم
جولای 13, 2021
نمایش همه
دندان-خرگوشی

دندانهای خرگوشی معمولا در کودکی ظاهر می شوند و اغلب در سنین نوجوانی می توان آنها را با ارتودنسی اصلاح کرد. در برخی موارد نیز به دلیل شکل آرواره ها، پتانسیل ژنتیکی و عاداتی مثل زبان زدن به دندان های جلویی نیز ممکن است فرد در اواخر زندگی خود دچار دندان خرگوشی گردد.


ممکن است شما هم دندان خرگوشی باشید و از خود بپرسید که آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟ خبر خوب برای شما این است که دندان خرگوشی درمان دارد. دندان های خرگوشی بعضی از افراد را می توان با ارتودنسی ثابت مثل بریس درمان کرد و دندان های برخی دیگر تنها با چند ماه استفاده از ارتودنسی های متحرک مثل اینویزیلاین قابل درمان است.


درست کردن دندان های خرگوشی از آن چیزی که فکر می کنید راحت تر است


معمولا دندان های خرگوشی ارثی هستند. اندازه دندان ها و شکل فک شما از ژنتیک شما ناشی می شود. حتی استفاده از ارتودنسی در نوجوانی ممکن است نتواند مانع از حرکت دندان ها و خرگوشی شدن آنها در بزرگسالی شود.


رفتارهای دیگری مانند مکیدن انگشت شست یا زبان زدن به دندان ها نیز می توانند مشکل را بدتر کنند. اگر دندن های کشید شده یا روی هم افتاده نیز داشته باشید، ممکن است دندان هایتان به سمت جلو حرکت کنند و دندان خرگوشی شوید.


شما می توانید دندان خرگوشی را، در بزرگسالی نیز درست کنید. بیشتر روش های درمانی که برای حل این مشکل وجود دارند، ساده و سریع هستند. در ابتدا باید شدت میزان خرگوشی بودن دندان ها تعیین شود. یک متخصص ارتودنسی می تواند آن را به دقت ارزیابی کند.

  تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک


مال اکلوژن ها سه دسته هستند:


کلاس ۱: در این حالت دندان های فک بالا با دندان های فک پایین همپوشانی دارند. این ممکن است هنوز هم دندانهای خرگوشی به وجود آیند.
کلاس ۲: به این حالت اوربایت نیز می گویند و در آن دندان های فک بالا جلوتر از دندان های فک پایین قرار دارند و دنادن های خرگوشی به وضوح قابل مشاهده هستند.
کلاس ۳: به این حالت آندربایت نیز می گویند و زمانی اتفاق می افتد که دندان های فک پایین جلوتر از فک بالا قرار بگیرند.


اگر فرد دچار مشکلاتی مانند دندان خرگوشی یا اوربایت باشد، ممکن است در گاز گرفتن و جویدن غذاها دچار مشکل باشد. همچنین ممکن است در نظافت صحیح دندان های خود مشکل داشته باشد و حتی ممکن است این دندان ها، ظاهری غیر طبیعی به صورت او بخشیده باشند.


حتی افرادی که به صورت خفیف دندان خرگوشی هستند نیز ممکن است از این عدم توازن جزئی احساس ناراحتی کنند. خوشبختانه، روش های درمانی مختلفی وجود دارد که می تواند اوربیت را به آسانی اصلاح کند.


دندانهای خرگوشی می توانند از اعتماد به نفس شما بکاهند، اما با انواع دستگاهها و روشهای درمانی مانند ارتودنسی های نامرئی یا وسایل کاربردی دیگر، به راحتی اصلاح می شوند.


درمان دندانهای خرگوشی یا اوربایت


بسته به شدت اوربایت یا خرگوشی بودن دندان ها، ممکن است فرد به ترکیبی متفاوت از روش های درمانی نیاز داشته باشد. در اینجا برخی از رایج ترین روش ها برای اصلاح دندانهای خرگوشی را معرفی می کنیم:


دستگاه های ارتودنسی


از سالها قبل، ارتودنسی محبوب ترین روش برای درمان مشکلاتی مانند اوربیت و دندان های خرگوشی بوده اند. با آوردن نام ارتودنسی، تصویری از دهان پر از فلز در ذهن مجسم می شود، اما ارتودنسی های جدید مانند ارتودنسی های نامرئی ظرافت بیشتری دارند، زمان کمتری می گیرند و احتمالاً قیمت آنها از بریس ها کمتر است. ارتودنسی در تراز كردن دندان ها و نه تراز كردن فك، بهترين عملکرد را دارند، بنابراين ممكن است براي اوربايت شديد به خوبی عمل نكنند.

  سن مناسب ارتودنسی دندان

 

دندان-خرگوشی-بچه-هادستگاه های فانکشنال


از این دستگاه ها می توان به صورت موقت برای جابجایی و تمرین عضلات و رباط های فک ها، جهت ترازبندی دندان ها در یک راستا، استفاده کرد. ممکن است شما دندان هایی صاف داشته باشید، اما اگر فک های شما هم تراز نباشند، باز هم ممکن است دندان خرگوشی داشته باشید.


برخی از دستگاه های فانکشنال متحرک هستند، بنابراین فقط کافیست که چند ساعت در روز از آنها استفاده کنید. برخی دیگر از آنها ممکن است به بریس ها متصل شده و در ترکیب با ارتودنسی ها، قوی تر عمل کنند. به عنوان مثال، برخی از این دستگاه های فک پایین را به سمت جلو فشار می دهند تا با فک بالا هم تراز شود و دندان های خرگوشی کمتر به چشم آید.


کشیدن دندان


گاهی اوقات، دندانهای عقب به دندانهای جلو فشار زیادی وارد کرده و نمی توان آنها را با ارتودنسی تغییر داد. در چنین شرایطی ممکن است متخصص ارتودنسی تصمیم بگیرد که برخی از این دندان ها را کشیده و با جابجایی دندان های جلویی به سمت عقب، دندان های اوربایت یا خرگوشی را اصلاح نماید.


جراحی فک


مال اکلوژن شدید می تواند باعث مشکلات بهداشتی و ظاهری نامناسب در فرد شود و در چنین شرایطی ممکن است به جراحی فک نیاز باشد. عکس دندان ها و فک شما ممکن است نشان دهد که جراحی فک می تواند به همسو شدن استخوان های فک شما در یک جهت کمک کند. قبل از این جراحی احتمالاً به ۱۲ تا ۱۸ ماه ارتودنسی نیاز خواهید داشت.

  بهترین دندان پزشک ایران

 

دندان خرگوشی در انسان هااصلاح دندان خرگوشی زمان زیادی طول نخواهد کشید


هر کدام از روشهای درمانی برای اصلاح اوربایت یا دندان خرگوشی، مدت زمان متفاوتی طول خواهد کشید. بسته به شدت مشکل شما، ممکن است درمانی بلند مدت داشته باشید که حدود دو سال طول بکشد. مثلا انجام ارتودنسی، جراحی و برخی روش های ترکیبی ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد. اما اگر مشکل شما بسیار حادتر باشد به گونه ای که سلامت دهان و دندان های شما را به خطر اندازد، صرف زمان کافی برای بهبودی کامل بسیار مهم خواهد بود.


برخی از افراد تمایل به استفاده از ارتودنسی نامرئی برای درمان دندان خرگوشی دارند. اگر مشکل شما هم خفیف باشد می توانید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید. این نوع ارتودنسی نیز مانند بریس ها، دندان ها را به محل خود سوق می دهند، اما می توانند سریع تر عمل کرده و ظاهر بهتری داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *