آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟

انواع-ایمپلنت-دندان
انواع ایمپلنت دندان
مارس 2, 2022
بهترین-زمان-کاشت-ایمپلنت
بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان
مارس 5, 2022
نمایش همه
آیا می توان برای افراد سیگاری ایمپلنت انجام داد؟

امروزه کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری راهکاری عالی و مطمئن برای جایگزین نمودن دندان‌های آسیب دیده و یا از بین رفته است. دوام بالای ایمپلنت و زیبایی آن باعث شده تا افراد زیادی در سر تا سر دنیا برای داشتن دندان‌های زیباتر و یا جایگزین نمودن دندان‌های از دست رفته از این روش درمانی استفاده کنند.

اما سوالی که ممکن است. برای بسیاری از افراد به­خصوص آن‌هایی که سیگار مصرف می‌کنند. پیش آید. این است که آیا سیگار می‌تواند روی کاشت ایمپلنت تاثیر بگذارد؟ یا انجام آن را با شکست مواجه نماید؟ در ادامه به بررسی تاثیرات سیگار بر روی کاشت و دوام ایمپلنت می‌پردازیم. در انتهای این مقاله پاسخ تمامی سوال‌هایی که در ذهن دارید را پیدا می‌کنید. با ما همراه باشید.

 

تاثیرات سیگار بر کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری

 

متاسفانه به علت اثرات مضر تنباکو، نیکوتین و دود ناشی از آن، این احتمال وجود دارد که عمل کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری موفقیت‌آمیز نباشد. از جمله تاثیرات مخربی که سیگار می‌تواند ایجاد نماید؛ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

  • آسیب دود سیگار به لثه‌ها و استخوان‌های فک: دود سیگار بافت‌های داخلی دهان را می‌سوازند و حتی می‌تواند منجر به آسیب جدی به غدد بزاقی دهان شود. از سوی دیگر آسیب این غدد می‌تواند منجر به کاهش بزاق شود. کمبود بزاق، روند پوسیدگی دندان را سرعت می‌بخشد و منجر به آسیب دیدن لثه‌ها می‌شود. ضعیف شدن استخوان­های فک و لثه‌ی شما می‌تواند کاشت ایمپلنت را با مخاطراتی روبه­رو نماید.
  • نیکوتن موجود در سیگار و نقص سیستم ایمنی بدن: وقتی نیکوتین وارد بدن می‌شود. خواه از دود سیگار باشد و یا چسب‌های نیکوتن دار. عمل خون‌رسانی به قسمت‌های مختلف مانند لثه و استخوان‌های فک را محدود می‌کند. معمولا برای التیام و بهبودی زخم‌ها، بدن نیاز به اکسیژن و خون‌رسانی کافی به بافت‌ها دارد. بنابراین نیکوتین با اختلال در این فرآیند روند بهبود زخم‌ها را کند می‌کند.
  • تاثیر نیکوتین و تنباکو در فرآیند جوش خوردن استخوان ها: کمبود اکسیژن که از عوارض مصرف نیکوتین است. نه تنها در فرآیند بهبودی زخم‌ها اختلال ایجاد می‌کند؛ بلکه می‌تواند باعث دیرتر جوش خوردن استخوان‌ها نیز گردد. تحقیقات نشان می‌دهد. افراد غیر سیگاری در مقایسه با افراد سیگاری استخوان‌های سالم‌تر و محکم‌تری دارند.
  • دود سیگار و بیماری پری ایمپلنت: پری ایمپلنت بیماری­ای است که معمولا پس از کاشت ایمپلنت رخ می‌دهد و علت آن ایجاد عفونت در اطراف دندان‌های بیمار است. کاهش بزاق و هم چنین کاهش خون‌رسانی به بافت‌ها به دلیل تاثیرات نیکوتین و دود سیگار در افراد سیگاری باعث می‌شود تا سیستم دفاعی بدن در این افراد ضعیف‌تر بوده و احتمال عفونی شدن ایمپلنت در افراد سیگاری بیشتر باشد. این عفونت می‌تواند باعث ملتهب شدن لثه و استخوان اطراف آن گردد و در صورتی که درمان نشود. می‌تواند به استخوان فک آسیب رسانده و آن را خراب نماید.
  • افزایش خطر شکست ایمپلنت دندان: ناموفق بودن کاشت ایمپلنت در دهان معمولا به علت از بین رفتن استخوان اطراف ایمپلنت ایجاد می‌شود. تخریب استخوان بیشتر به علت ایجاد عفونت مانند بیماری لثه یا پری ایمپلنت ایجاد می‌گردد. چون در افراد سیگاری نقص سیستم ایمنی وجود دارد. احتمال ایجاد بیماری‌های لثه و یا پری ایمپلنت زیاد است. این بیماری‌ها در صورت ‌عدم رسیدگی به موقع، می‌تواند باعث تخریب بافت استخوانی و در نتیجه شکست عمل کاشت گردد.
عوارض ایمپلنت دندان

 

افزایش موفقیت کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری

 

افزایش موفقیت کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری

 

اگر سیگاری هستید رعایت نکات زیر می‌تواند در افزایش موفقیت کاشت ایمپلنت به شما کمک نماید.

  • بهترین راهکار ترک سیگار است. ایمپلنت می‌تواند دلیل خوبی برای ترک سیگار شما باشد. با ترک سیگار سیستم ایمنی شما بعد از مدتی به حالت طبیعی خود باز می‌گردد و احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت به شدت افزایش میابد. حداقل یک هفته قبل از عمل کاشت سیگار نکشید و این روند را تا دو ماه بعد از آن ادامه دهید.
  • از مسواک و دهان شویه استفاده کنید. این عمل باعث می‌شود. باکتری‌های موجود در دهان از بین رفته و خطر ابتلا به عفونت‌های دهانی به شدٍّت کاهش پیدا کند.
  • مراجعه منظم به دندانپزشک، بعد از کاشت جهت معاینه مرتبا به دندان پزشک مراجعه نماید تا در صورت بروز هر گونه مشکل به سرعت شناسایی و اقدامات لازم توسط پزشک صورت گیرد.

 

جمع‌بندی کلی

 

اگر سیگاری هستید قطعا سیگار می‌تواند بر کاشت ایمپلنت شما تاثیر گذارد. کاشت ایمپلنت در افراد سیگاری به علت ضعف سیستم ایمنی با مخاطراتی روبرو است. پیشنهاد ما ترک سیگار است. اما با این حال با رعایت اقدامات پیشگیرانه و مراجعه منظم به دندانپزشک افراد سیگاری نیز، می‌توانند به کاشت ایمپلنت بپردازند.

 

دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر عضو سازمان رسمی نظام پزشکی کشور، عضو انجمن دندانپزشکان ایران، رتبه پنجم آزمون جامع دندانپزشکی کشور سال ۱۳۷۱، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Astra کشور سوئد، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Zimmer کشور آمریکا، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Horisons آمریکا و دارای تجربه ۲۵ سال درمان بالینی در ایران و خارج از کشور هستند. 🏥 آدرس مطب : سعادت آباد ، میدان کاج ، ابتدای خیابان بهزاد ، ساختمان ارس ، پلاک۴ ، طبقه۴ 📞 شماره تماس مطب : ۰۲۱۲۲۰۸۹۰۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *