تفاوت متخصص ایمپلنت با دندان پزشک

بهترین متخصص ایمپلنت دندان
ویژگی‌های یک فوق تخصص ایمپلنت
سپتامبر 11, 2022
ایمپلنت بدون خونریزی
ایمپلنت بدون خون ریزی
دسامبر 2, 2022
نمایش همه
تفاوت متخصص ایمپلنت با دندان پزشک

بهترین گزینه برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته ایمپلنت دندان می‌باشد. ایمپلنت دندان یک پروتز مصنوعی بوده که شبیه یک پیچ است و با یک عمل جراحی در درون استخوان فک قرار می‌گیرد و سپس تاج دندان بر روی آن نصب می‌شود. برای انجام ایمپلنت می­توان از یک متخصص ایمپلنت کمک گرفت.

   با توجّه به این که ایمپلنت دندان نیاز به جراحی در استخوان فک دارد. بنابراین پزشکی که این کار را انجام می‌دهد. باید با عمل جراحی فک و دهان آشنایی کامل داشته باشد. همچنین باید بتواند قبل از انجام کار نتیجه را در ذهن خود شبیه‌سازی نماید و ساختار فک و دهان را به خوبی آنالیز کند و هر گونه مشکل یا مسئله‌ای که ممکن است؛ احتمال موفّقیّت را کاهش دهد و یا نتیجه را تحت تأثیر قرار دهد. برطرف نماید یا ریسک آن را به شدّت کاهش دهد.

 

تفاوت متخصص ایمپلنت و دندان پزشک

 

  از جمله تفاوت‌های متخصص ایمپلنت و دندان پزشک تفاوت در میزان و مدّت تحصیلات هر کدام می‌باشد. به گونه‌ای که یک دندان پزشک اصولاً پس از طی دوران دندان پزشکی عمومی موفّق به گرفتن مدرک می‌شود که این پروسه معمولا شش سال به طول می‌انجامد.

   این در حالی است که یک متخصص ایمپلنت دندان بعد از دریافت مدرک دندان پزشکی وارد دوره تخصصی شده که این دوره نیز خود مستلزم طی سه الی چهار سال زمان می‌باشد. بنابراین متخصص ایمپلنت زمان بیشتری را صرف یادگیری در حوزه‌های جراحی فک و کاشت ایمپلنت کرده و در این زمینه از دانش، مهارت و تبحّر بیشتری برخوردار است.

بهترین مرکز ایمپلنت دندان در مرزداران

   متخصص ایمپلنت باید به مدّت سه سال در زمینه‌ی ایمپلنتولوژی تحصیل نموده و پس از نوشتن پایان نامه فارغ التحصیل شود. البتّه لازم به ذکر است که این تخصص هنوز در دانشگاه‌های ایران وجود ندارد و تنها دانشگاه‌های آلمان و انگلستان هستند که در این رشته دانشجو می‌پذیرند.

   بنابراین با توجّه به این که در رشته‌های تخصصی دندان پزشکی، رشته‌ی تخصصی به نام ایمپلنت در ایران وجود ندارد.

   سایر متخصصانی که می‌توانند کاشت ایمپلنت را به صورت تخصصی انجام دهند. متخصصانی هستند که در زمینه‌های اندونتیست، پریودنتیست و جراح دهان تحصیل کرده­اند.

 

متخصص درمان ریشه یا اندونتیست

 

   متخصص درمان ریشه به طور تخصصی به درمان ریشه و همچنین عصب کشی دندان‌های سخت می‌پردازد. درمان دندان‌هایی که قبلا عصب کشی ناموفق داشته‌اند، یا جراحی ریشه‌ی دندان و درد‌هایی دهان که منشأ آن دندان‌ها باشد. در حیطه‌ی کاری این متخصص می‌باشد.

   عدم درمان این موارد توسط بیمار موجب از دست رفتن دندان و عفونت‌های شدید در دهان می‌شود. دوره‌ی تخصص برای این رشته تقریبا سه سال است. ایمپلنت نیز از جمله دیگر وظایفی است که اندونتیست انجام می‌دهد.

 

متخصص بیماری‌های لثه یا پریودنتیست

 

   متخصص بیماری لثه نیز پس از گذراندن دوره‌ی تخصص خود می‌توانند بیماری‌های مرتبط با لثه را شناسایی و اقدامات لازم جهت بهبود آن را انجام دهند. بیماری‌های لثه، جراحی‌های مرتبط با طول تاج دندان و پیوند لثه در حیطه‌ی تخصص آن‌ها می‌باشد. این متخصصین نیز قادر به انجام ایمپلنت‌های دندان به صورت تخصصی می‌باشند.

 

جراح دهان

 

   یکی دیگر از متخصصانی که قادر به انجام ایمپلنت هستند؛ جراحان دهان می‌باشد. مخصوصاً اگر قبل از انجام ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان باشد. جراحان دهان در زمینه‌ی پیوند استخوان تبحّر لازم را داشته و با توجه به آموزش‌ها و دانشی که دارد؛ می‌تواند به راحتی این پیوند را انجام دهد.

ایمپلنت بدون استرس

   اگر چه در ایمپلنت دندان همیشه نیازی به پیوند استخوان نیست و این فقط برای برخی از افراد احتیاج می‌باشد.

   از دیگر تفاوت‌های یک دندان پزشک و یک متخصص ایمپلنت حیطه‌ی فعّالیّت آن‌ها است که معمولاً دندان پزشکان کارهای اوّلیّه مرتبط با دهان و دندان را انجام می‌دهند که این اقدامات شامل: پر کردن دندان، عصب کشی، ترمیم دندان‌های شکسته، باندینگ دندان، نصب روکش برای دندان و… می‌باشد.

 

مقایسه ی دندان پزشک با متخصص ایمپلنت

 

  امّا متخصص ایمپلنت تخصص فراوانی در زمینه‌ی پروتز دندان، فک و زیبایی دارد و انواع درمان‌های مرتبط با ایمپلنت نظیر: ایمپلنت‌های تک دندان و ایمپلنت‌های پیچیده را انجام می‌دهد.

   پروتز‌های ثابت، روکش دندان‌های تمام فلز، انجام انواع اوردنچرها بر پایه‌ی دندان و یا ایمپلنت، درمان دردهای مفصل گیج گاهی و صدای آن در حوزه تخصصی متخصص ایمپلنت می‌باشد.

   در کاشت دندان نیازی به بی‌هوشی فرد نیست و جراح تنها باید به وسیله دریل‌های دندان پزشکی سوراخی را در درون استخوان فک ایجاد نماید و پس از قرار دادن ایمپلنت در داخل آن لثه را بخیه نماید.

   اگر چه یک دندان پزشک نیز می‌تواند کار ایمپلنت را انجام دهد. امّا انجام این کار توسط یک ایمپلنت کار بسیار بهتر بوده زیرا دانش و تبحر متخصص ایمپلنت یک عامل بسیار مهم در موفّقیّت و همچنین زیبایی ایمپلنت است.

   همچنین اگر در حین انجام کاشت مشکلاتی برای بیمار ایجاد شود. آن گاه این افراد توانایی لازم را برای حل و بهبود آن دارند و می‌تواند حتی پیچیده‌ترین مشکلات دندان و فک را نیز برطرف کنند.

   یک متخصص ایمپلنت همچنین به تمامی روش‌های جدید و نوین برای انجام جراحی‌های فک آگاه بوده و توانایی انجام ایمپلنت دندان به صورت اصولی را داراست. کمک نگرفتن از یک متخصص ایمپلنت ممکن است؛ باعث ایجاد ضربه‌های جبران ناپذیری به لثه‌ها, دندان و دهان فرد شود.

بازیگران خارجی که ایمپلنت دندان انجام داده اند

   از جمله این صدمات می‌توان به مواردی نظیر: ایجاد عفونت، شکسته شدن ایمپلنت، خارج شدن آن و همچنین درد‌های شدید پس از انجام جراحی اشاره کرد.

   بنابراین بهتر است. پیش از اقدام برای انجام ایمپلنت دندان ابتدا به شناسایی یک متخصص ایمپلنت با تجربه بپردازید که هم دوره‌های لازم برای این ایمپلنت را طی کرده باشد و هم دارای تجربه‌ی کافی در این زمینه باشد.

اگر چه تخصص ایمپلنت دندان در ایران وجود ندارد. امّا این رشته در دانشگاه‌های بزرگ دنیا تدریس می‌شود. از آن جایی که فردی که در رشته‌ی تخصصی ایمپلنت دندان تحصیل می‌کند. نسبت به فردی که در رشته‌ی پزشکی تحصیل می‌کند. وقت و زمان بیشتری را به آموزش ایمپلنت دندان اختصاص می‌دهد. عمدتاً از اطلاعات و تبحّر بیشتری برخوردار است.

 

دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر
دکتر موفق فولادگر عضو سازمان رسمی نظام پزشکی کشور، عضو انجمن دندانپزشکان ایران، رتبه پنجم آزمون جامع دندانپزشکی کشور سال ۱۳۷۱، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Astra کشور سوئد، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Zimmer کشور آمریکا، دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت Horisons آمریکا و دارای تجربه ۲۵ سال درمان بالینی در ایران و خارج از کشور هستند. 🏥 آدرس مطب : سعادت آباد ، میدان کاج ، ابتدای خیابان بهزاد ، ساختمان ارس ، پلاک۴ ، طبقه۴ 📞 شماره تماس مطب : ۰۲۱۲۲۰۸۹۰۰۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *